20101231

Sytuacja osób zajmujących lokale spółdzielcze bez tytułu prawnego

Opróżnienie lokalu:

  • W stosunku do osób zajmujących lokal spółdzielczy bez tytułu prawnego spółdzielnia ma prawo domagać się opróżnienia i zwrotu lokalu na podstawie prawnej wynikającej z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
  • Art. 7 ust. 1: ciągu 3 miesięcy po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego osoby, którym przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu, oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od nich wywodzą, są obowiązane do opróżnienia lokalu.
  • Na spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.
  • Dla wyegzekwowania prawa do zwrotu lokalu Spółdzielnia może wystąpić z powództwem o eksmisję.
  • Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.
  • Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Odszkodowanie:

  • Podstawa prawna – art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią osoby, które zajmą lokal bez tytułu prawnego, są zobligowane do uiszczenia odszkodowania. Do dnia opróżnienia lokalu płacą one co miesiąc odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać za najem lokalu. Jeżeli odszkodowanie takie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może również żądać odszkodowania uzupełniającego.
  • Powyższy przepis rodzi wątpliwości co do swojego zastosowania w przypadku spółdzielni. Posługuje się bowiem pojęciem czynszu, który co do zasady nie występuje w przypadku lokali spółdzielczych. W praktyce spółdzielnie niejednokrotnie przewidują w swoich statutach obowiązek odszkodowawczy w przypadku zajmowania lokalu bez tytułu prawnego.