20101231

Ograniczenia podwyższenia czynszu

O zmianie wysokości opłat spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić członków spółdzielni; osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali; właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni) co najmniej 14 dni przed
upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie. Na żądanie zobowiązanego do opłat, spółdzielnia obowiązana jest przedstawić kalkulację wysokości opłat.

Można kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W razie wystąpienia na drogę sądową, wnosi się opłaty w dotychczasowej wysokości, a na spółdzielni spoczywa ciężar dowodu, że zmiana wysokości opłat była zasadna.

Zgodnie z art. 32 Prawa spółdzielczego. Statut może stanowić, że w określonych w nim sprawach między członkiem a spółdzielnią, członkowi przysługuje prawo odwołania się od uchwały organu spółdzielni do innego wskazanego w statucie organu spółdzielni w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym. W tym wypadku statut powinien określać zasady i tryb postępowania wewnątrzspółdzielczego, a w szczególności terminy wniesienia i rozpatrzenia odwołania. Postanowienia statutu o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym nie mogą ograniczać dochodzenia przez członków ich praw na drodze sądowej. W wypadku zaskarżenia przez członka uchwały w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulega umorzeniu.

Spółdzielnia mieszkaniowa, zmieniając wysokość opłat, uwzględnić musi przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którą podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela (tutaj spółdzielnia) nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy (art. 9 ust. 1 ustawy o prawach lokatorów) - przy czym za lokatora w rozumieniu tej ustawy należy rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności (a więc także spółdzielcze prawo własnościowe lub lokatorskie).

Opłatami których podwyższenie jest niezależne od właściciela są np. opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych.

W razie podwyższenia opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. ( art. 9 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów ... ).

Warto zauważyć, że członkowie spółdzielni oraz nie będące członkami inne osoby posiadające do lokalu prawo spółdzielcze własnościowe lub prawo własności, nie opłacają czynszu, a jedynie uczestniczą w wydatkach określonych w USM.