20101230

Zakres obowiązywania przepisów o ochronie praw lokatorów w stosunku do osób zajmujących lokale spółdzielcze bez tytułu prawnego

Mają zastosowanie w sprawach:

  • Opróżnienia lokalu przeciwko osobom, które były lokatorami.
  • Odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu pr. = odszkodowanie w wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jednakże osoby uprawnione do lokalu socjalnego opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu, jaki byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł

Lokator = najemca lokalu lub osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Wszystkie osoby spełniające powyższe kryterium chronione są przepisami ustawy.

Bez wątpienia osobami używającymi lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności są osoby posiadające:

  • lokatorskie spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych
  • własnościowe spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych

Po wygaśnięciu prawa do lokalu (np. na skutek ustania członkostwa) były członek i osoby z nim zamieszkałe zajmują lokal spółdzielczy bez tytułu prawnego.

    Z ochrony przewidzianej w art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzystają osoby, które nigdy nie dysponowały tytułem prawnym do zajmowanego lokalu, w tym osoby, które objęły go samowolnie.

    Jak z powyższego wynika przepisy o ochronie praw lokatorów mają zastosowanie do osób zajmujących lokale spółdzielcze bez tytułu prawnego, ale tylko w przypadku, gdy osoby te wcześniej posiadały tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Dotyczy to zarówno byłych członków spółdzielni, najemców, jak i osób bliskich wspólnie z nimi zamieszkałych, mających wcześniej zależne prawo do zajmowania lokalu.