20101231

Następstwa likwidacji albo upadłości spółdzielni mieszkaniowej

1. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu:

a) jeżeli nabywcą budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

b) W wypadku nabycia budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi lub małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.

Jeżeli osoby te nie złożą deklaracji członkowskiej w terminie 3 m-cy = spółdzielnia wyznaczy dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 m-cy, uprzedzając o skutkach niezachowania terminu.

Po bezskutecznym upływie terminu =
spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu;

Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską. Małżonkowi zmarłego członka spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni) spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

2.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu:

a) Jeżeli nabywcą budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, przekształca się we własność.

b) W wypadku nabycia budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.