20101231

Przekształcenie własnościowego prawa do lokalu we własność

  • Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.
  • Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu: spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami; spłaty zadłużenia z tytułu opłat
  • Spółdzielnia zawiera umowę w terminie 3 m-cy od złożenia wniosku, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny (tj. ze względu na brak KW, albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe).

W razie bezczynności spółdzielni można wystąpić do sądu z powództwem na podstawie art. 64 kc w związku z art. 1047 § 1 kpc. Pozew wolny jest od opłaty sądowej, zaś koszty postępowania sądowego pokrywa spółdzielnia. Sąd władny jest wydać orzeczenie, które zastępuje oświadczenie woli spółdzielni o ustanowieniu własności lokalu

Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do KW.

Wynagrodzenie notariusza wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Koszty obciążają osobę, na rzecz której spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.


 

Po śmierci członka spółdzielni albo osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a które to osoby wystąpiły z żądaniem przeniesienia własności określonym w art. 1714 lub 1715 (opisane powyżej), ich spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu lub udziału we współwłasności garażu. W tym przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka spółdzielni lub osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 481 ust. 2 USM)

Kolejnym wymogiem przeniesienia własności lokali jest legitymowanie się przez spółdzielnię prawem własności gruntu lub prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym jest posadowiony budynek lub zespół budynków podlegających podziałowi na odrębne lokale (art. 36 USM)

Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego członkowi albo osobie niebędącej członkiem przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, w tym spółdzielcze prawo do garażu, hipoteki ustanowione na tych ograniczonych prawach rzeczowych, zgodnie z art. 45 ust. 1 i 2 USM, obciążają nieruchomości powstałe w wyniku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.

Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną własność, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.

Do księgi wieczystej prowadzonej dla ograniczonego prawa rzeczowego stosuje się art. 241 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, który mówi iż w razie przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w prawo odrębnej własności lokalu albo w prawo własności domu jednorodzinnego, księga wieczysta prowadzona dla ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, a wpisana w tej księdze hipoteka na ograniczonym prawie rzeczowym staje się hipoteką na nieruchomości.