20101231

Obowiązki spadkobierców dziedziczących spółdzielcze własnościowe pr. do lokalu

Spółdzielcze własnościowe pr. do lokalu jest dziedziczne.

Może należeć do kilku osób, z tym że członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, (chyba że małżeństwo).

Jeżeli prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców:

  • w terminie 1 roku od dnia otwarcia spadku, spadkobiercy wyznaczają spośród siebie pełnomocnika do czynności zw. z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. Do skuteczności um. o przeniesienie własności lokalu przez pełnomocnika konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.
  • W razie bezskutecznego upływu terminu, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni, przedstawiciela wyznaczy sąd w postępowaniu nieprocesowym.
  • Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu do wystąpienia do sądu
    wyboru dokonuje spółdzielnia.
  • Jeżeli zgłosi się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy prawa, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta (art. 171 ust. 6 USM).

Powyższe postanowienia stosuje się odpowiednio w razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie – dotyczy to sytuacji, w której spadek oprócz małżonka nabył jeszcze co najmniej jeden spadkobierca.

Spadkobiercy mogą również złożyć wniosek o przeniesienie na ich rzecz własności lokalu, do którego przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

  1)   spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

  1. spłaty zadłużenia z tytułu opłat
  • Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu;
  • Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę, o której mowa powyżej w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe) lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Nabycie w drodze dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest niezależne od uzyskania członkostwa w spółdzielni. Spadkobierca nie musi przystępować do spółdzielni, chociaż ma takie prawo (wyrok TK z dnia 30.03.2004r., K 32/03)

Powyższe regulacje stosuje się odpowiednio do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garażach wolnostojących (art. 1719 USM).