20101231

Nabycie członkostwa spółdzielni mieszkaniowej

Członkiem spółdzielni mieszkaniowej może być:

  • osoba fizyczna,
    • posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych,
    • posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
    • nie posiadająca zdolności do czynności prawnych,
  • osoba prawna, jeżeli statut nie stanowi inaczej (nie może jednak przysługiwać jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego).

Członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby odrębna własność, albo spółdzielcze prawo do lokalu przysługiwało wyłącznie jednemu z nich. Małżonkowi członka przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Brak lub ograniczenie zd. do czynn. pr. = nie można być członkiem organów + udział w walnym zgromadzeniu przez przedstawicieli ustawowych.

NABYCIE CZŁONKOSTWA:

  • Pierwotne - będąc jej założycielem przez podpisanie statutu - założyciele spółdzielni, którzy podpisali statut, stają się członkami spółdzielni z chwilą jej zarejestrowania.
  • Wtórne - po zarejestrowaniu spółdzielni z chwilą przyjęcia w poczet członków przez uprawniony organ - przystępujący do spółdzielni po jej zarejestrowaniu stają się członkami spółdzielni z chwilą przyjęcia ich przez spółdzielnię (datą przyjęcia jest data uchwały w tym przedmiocie).

Warunkiem przyjęcia na członka do już istniejącej spółdzielni jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością w formie pisemnej. Podpisana przez

A. OSOBY FIZYCZNE

- Zasada ogólna zawarta w Prawie Spółdzielczym:

/Członkiem spółdzielni może być każda osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych, która odpowiada wymaganiom określonym w statucie, z tym że statut może określać wypadki, w których dopuszczalne jest członkostwo osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub niemających tej zdolności. Osoby takie nie mogą być członkami organów spółdzielni, a w walnym zgromadzeniu biorą udział przez swoich przedstawicieli ustawowych./

- Według Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Członkiem spółdzielni mieszkaniowej może być osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Wymóg posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych nie jest wymogiem bezwzględnie obowiązującym.

B. OSOBY PRAWNE

Członkami spółdzielni oprócz osób fizycznych mogą być również osoby prawne, Jednakże osobie prawnej nie może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. A contrario, może osobie prawnej przysługiwać prawo odrębnej własności takiego lokalu, a ponadto również spółdzielcze prawo do lokalu o innym przeznaczeniu oraz prawo odrębnej własności takiego lokalu. Należy dodać, że w skutek wyroku TK nastąpiło zerwanie związania spółdzielczego prawa do lokalu z członkostwem w spółdzielni. Osoba prawna może zatem nabyć takie prawo na podstawie czynności prawnej, dziedziczenia albo zapisu również wtedy. Zgodnie z art. 331 k.c., do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Stosownie do tego przepisu członkami spółdzielni, o ile statut nie stanowi inaczej (z zastrzeżeniem w/w uwag dotyczących własności a członkostwa w stosunku do osób prawnych) mogą być niektóre tzw. ułomne osoby prawne a w szczególności: spółki osobowe (jawne; partnerskie; komandytowe i komandytowo akcyjne), wspólnoty mieszkaniowe. Nie mogą być członkami spółdzielni spółki cywilne.

Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, członkiem spółdzielni jest tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu wyboru dokonuje spółdzielnia.

ZARÓWNO OSOBY FIZYCZNE, JAK I OSOBY PRAWNE MOGĄ BYĆ CZŁONKAMI WIELU SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH I INNYCH ORAZ POSIADAĆ WIELE MIESZKAŃ.

Przyjęcie powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków zarządu, lub osób do tego przez zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu.

Jeżeli statut nie stanowi inaczej, uchwała w sprawie przyjęcia powinna być podjęta w ciągu miesiąca od dnia złożenia deklaracji. O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien być zawiadomiony pisemnie w ciągu dwóch tygodni od dnia jej powzięcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie. Statut spółdzielni powinien wskazywać organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków. Jeżeli organem tym nie jest walne zgromadzenie, statut powinien wskazywać także organ, do którego służy odwołanie od decyzji odmawiającej przyjęcia, oraz określać terminy wniesienia i rozpatrzenia tego odwołania.

prawo spółdzielcze nie przewiduje generalnej możliwości skarżenia do sądu odmowy przyjęcia do spółdzielni, w czym m.in. wyraża się zasada samorządności spółdzielczej. Jednakże w doktrynie i orzecznictwie utrwalił się pogląd, że od tej zasady istnieją 3 wyjątki, które uzasadniają dochodzenie członkostwa przed sądem powszechnym. Według tych poglądów podstawą roszczenia o przyjęcie do spółdzielni może być: postanowienia statutu, które stwierdzają, w jakich przypadkach spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków; treść indywidualnej umowy między spółdzielnią a zainteresowanym; przepisy ustawy tj. art. 15 i art. 171 USM.

- art. 15 w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim. Prawo to przysługuje może przysługiwać również małżonkowi.

- art. 171 Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.