20101231

Obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego

W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób których dotyczy nakaz opróżnienia lokalu (art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Jest to obligatoryjny element wyroku orzekającego opróżnienie lokalu - sąd bowiem z urzędu bada, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego.

Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobie, która samowolnie zajmuje lokal i wobec której sąd nakazał opróżnienie lokalu, chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione (art. 24).

Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

  • kobiet w ciąży,
  • małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29.11.1990 roku o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taka osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  • obłożnie chorych,
  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  • osób posiadających statut bezrobotnego,
  • osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały,

    chyba, że osoby te mogą mieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany albo, gdy powodem wydania wyroku nakazującego opróżnienie lokalu jest znęcanie się nad rodziną (art. 17) (art. 14).

Rozstrzygając sąd bierze pod uwagę
dotychczasowy sposób korzystania z lokalu przez osoby zobowiązane do jego opróżnienia oraz ich szczególną sytuację majątkową i rodzinną. W szczególności (z zastrzeżeniem wyjątków, o których mowa poniżej) sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, jeżeli nakazanie opróżniania lokalu następuje z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przez lokatora przeciwko porządkowi domowemu
przez co czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku lub z powodu uniemożliwiającego wspólne zamieszkiwanie w lokalu rażąco nagannego postępowania.

Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. (art. 14 ust. 1 zd. 2; ust. 6)

Lokal socjalny = lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż - 5m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa -10m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.