20101231

Najem spółdzielczych lokali mieszkalnych i użytkowych

Celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Przedmiotem działalności spółdzielni może być m.in. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży lokali.

Statut spółdzielni określa jaką działalność prowadzi spółdzielnia.

Statut spółdzielni mieszkaniowej może przewidywać wynajmowanie lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność spółdzielni, jeżeli spółdzielnia prowadzi lub zamierza prowadzić taką działalność.

Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie możności wynajmowania lub oddawania w bezpłatne używanie przydzielonego członkowi spółdzielni lokalu. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności (art. 9 ust. 7 USM).

Umowy zawarte przez członka w sprawie korzystania z lokalu mieszkalnego lub jego części wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu.

Najemcą może być:

  • zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.
  • członek spółdzielni lub O3,

Umowy zawarte przez osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia prawa do tego lokalu.

Do najemców jako lokatorów czyli osób zajmujących lokal na podstawie stosunku prawnego innego niż prawo własności stosuje się wprost ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 16
USM jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 53 USM 
członek spółdzielni, który w dniu 31.07.2007r. zamieszkiwał w mieszkaniu rotacyjnym należącym do tej spółdzielni, staje się z tym dniem najemcą tego mieszkania w rozumieniu przepisów ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, a jeżeli przed tym dniem wniósł wymagany wkład mieszkaniowy - stał się osobą uprawnioną do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.