20101231

Formy uczestniczenia członków spółdzielni mieszk. w kosztach budowy

Oczekujący na spółdzielczego pr. lub własność lokalu, uczestniczą w kosztach budowy przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych.

Zobowiązują się do ich pokrywania w umowie o budowę lokalu, która musi m.in. określać:

  • zobowiązanie członka do pokrywania kosztów w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu mieszkaniowego (prawo lokatorskie)
    lub wkładu budowlanego (własność) oraz do uczestnictwa w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową,
  • zakres rzeczowy robót, który stanowi podstawę ustalenia kosztów budowy,
  • zasady ustalania wysokości kosztów budowy.

Wkład mieszkaniowy = różnica m. kosztem budowy lokalu, a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych (wg zas. określonych w statucie).

Wkład budowlany =
całość kosztów budowy lokalu (wg zas. określonych w statucie i w umowie).

Członkowie mający spółdzielcze prawa do lokali uczestniczą w:

  1. kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale,
  2. kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,

Uczestniczenie polega na uiszczaniu opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Członkowie będący właścicielami lokali uczestniczą w:

  1. kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali,
  2. kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych,
  3. kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdz.,

Uczestniczenie polega na uiszczaniu opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Wkład mieszkaniowy wnosi się według zasad określonych w statucie w wysokości odpowiadającej różnicy między kosztem budowy przypadającym na dany lokal a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Wkład budowlany wnosi się według zasad określonych w statucie i w umowie w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na dany lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków oraz na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.

Wszyscy członkowie spółdzielni (a więc już nie osoby o których mowa w pkt 2 i 5 powyżej) są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. (jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi)

Właściciele lokali nie będący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Różnica między kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości, zarządzanej przez spółdzielnię a przychodami z opłat, zwiększa odpowiednio przychody lub koszty eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości w roku następnym.

Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Opłaty, wnosi się za miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca. Statut spółdzielni może ustanowić dłuższy termin wnoszenia tych opłat.

Spółdzielnia jest obowiązana na żądanie członka lub niebędącego członkiem właściciela lokalu, przedstawić kalkulację wysokości opłat.

O zmianie wysokości opłat spółdzielnia jest obowiązana zawiadamiać na co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.

Od dnia 15 kwietnia 2004r. (zgodnie z wyrokiem TK z 30 marca 2004r.) członkowie spółdzielni nie muszą już kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym (art. 32 i 33 PS), a dopiero po jego wyczerpaniu - na drodze sądowej.

Członkowie Spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali i właściciele lokali nie będący członkami, mogą kwestionować zasadność zmian wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej.

Wystąpienie na drogę postępowania wewnątrzspółdzielczego lub sądowego nie zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości.

Za opłaty, o których wyżej mowa solidarnie z członkami, właścicielami lokali niebędącymi członkami lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, odpowiadają stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie (z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu) oraz osoby faktycznie korzystające z lokali.

Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokal.